ASERTYWNOŚĆ

Witam wszystkich czytelników dzisiaj chciałabym przedstawić wam moje zdanie dotyczące asertywności. Może najpierw wyjaśnijmy sobie czym jest asertywność. Asertywność – w psychologii termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych. A według mnie to porostu umiejętność mówienia nie, ale również wyrażanie swojego zdania tak aby nie urazić innych osób. Teoretycznie każdy wie co to znaczy gorzej z praktyką. Ludzie jak już wiele razy powtarzałam pragną akceptacji. Jesteśmy przecież istotą społeczną i nie ma w tym nic złego. Problem zaczyna się wtedy kiedy nie potrafimy wyrazić własnego zdania , bo przecież co ludzie powiedzą. Takie myślenie do niczego nie prowadzi. Wiem że często wydaje nam się że jeśli będziemy dopasowywać się do danej grupy wtedy zdobędziemy przyjaciół i będziemy lubiani. Tylko to nie będą nasi prawdziwi przyjaciele , bo prawdziwego przyjaciela interesuje to co my mamy do powiedzenia i na pewno nigdy się na nas za to nie obrazi. Jeśli ktoś nie potrafi zaakceptować tego jaki jesteś i twojego zdania to po prostu daj sobie z nim spokój. Nie daj sobą manipulować. Dopasowując się do grupy zabijasz wszystkie swoje unikalne cechy , a co za tym idzie siebie i swoją wyjątkowość. Nikt za nas życia nie przeżyje więc nie bójmy się wyrażać własnego zdania. Ludzie tak czy tak będą gadać niestety, taka ich natura. Bardzo ważne jest też to aby nie dać się wciągnąć w jakieś niefajne sytuacje typu alkohol, narkotyki .Mamy tą świadomość co jest dobre a co złe , więc korzystajmy z niej .Jeśli tego nie zrobimy potem może to przerodzić się w nałóg, a nawet może skończyć się to tragicznie .Czy warto po to aby zaimponować innym i zdobyć fałszywych przyjaciół ?Odpowiedzcie sobie na to pytanie sami. Czasami warto pomyśleć o sobie, a nie tylko o innych szczególnie kiedy ktoś nas wykorzystuje. Mam nadzieję że post wam się podobał. Zachęcam do komentowania, do udostępniania tego bloga znajomym oraz lajkowania mojego fanpage, a na kolejny wpis zapraszam wyjątkowo w piątek.

Jedno przemyślenie na temat “ASERTYWNOŚĆ

  1. Dla mnie asertywność to nie tylko umiejętność mówienia „nie”, to znacznie więcej- styl komunikowania się, poszanowanie dla rozmówcy, szacunek dla samego siebie. Jeśli człowiek zna swoją wartość, jest pewny siebie, a przy tym potrafi wczuć się w emocje innych, łatwiej mu wyrażać swoje zdanie, nie dać sobą manipulować. Asertywność to bardzo trudna cecha, nikt się nie rodzi asertywny, trzeba uczyć się tego całe życie.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>